Šodien būs brīnišķīga tēma, jo šodien ir brīnišķīga diena. Patiešām šodien ir brīnišķīga diena! Un arī tēma ir ļoti garīga “17 iemesli, kāpēc ir jāstudē Bībele”. Šādu iemeslu ir daudz vairāk nekā tikai 17. Ja runa ir par studijām, tad šo varētu daudz un plašāk pasniegt no Dieva vārda, bet es vairāk runāšu par būtību. Kas Bībelē ir teikts, kāpēc mums jāstudē Dieva vārds, nevis pavirši jāklausās, garām ejot, bet jāstudē, jāmācās. Ne tikai jālasa Bībele, bet arī jāattiecas tā, lai mēs saprastu Bībeles kontekstu. Lai mēs darītu to regulāri, jo cilvēks nedzīvo no maizes vien, bet no ikkatra vārda, kas iziet no Dieva mutes.

[..] cilvēks nedzīvo no maizes vien, bet no ikkatra vārda, kas iziet no Dieva mutes. (Mateja evaņģēlijs 4:4)

Es vispārīgi pašu būtību gribu pateikt jau pašā sākumā, kam mēs iesim cauri pa punktiem pa Bībeles rakstvietām, ka tu nekad nevari saņemt no Dieva to, kam neesi gatavs. Ja arī kādreiz gadās, ka slota izšauj, par to nevajadzētu īpaši priecāties, jo statistika rāda, ka cilvēki, kas laimē loterijā, pēc tam atgriežas vai nu tajā pašā līmenī, kurā bija, vai kopumā viņu dzīve kļūst vēl sliktāka. Kāpēc? Viņi nebija gatavi rīkoties ar šādu naudu. Bet ir citādāk, kad cilvēks ir gatavs saņemt to no Dieva, kas ir Dieva apsolījums īstā laikā. Ziniet, ir kā Salamana pamācībās rakstīts, ka Tas Kungs dara cilvēku bagātu miegā, bez sevišķām viņa paša pūlēm.

Tā Kunga svētība dara cilvēku bagātu bez sevišķām viņa paša pūlēm. (Salamana pamācības 10:22)

Tas nenozīmē, ka šeit nebūs cilvēku pūļu, bet cilvēks skatīsies uz to, ko viņš ir saņēmis, ka pat nav to nopelnījis, viņš ir vienkārši audzis Dievā un kļuvis gatavs. Tad, kad personība ir izaugusi, kad mūsu ieradumi attiecīgi ir iestrādājušies, mūsu domāšanas veids ir izmainījies, kas nenotiek vienā dienā, tas ir process mūža garumā. Cik nu kuram tas laiks ir atvēlēts un cik kurš spēj augt, mācīties, studēt. Ja gribam nopietni augt garīgajā sfērā, tad nepieciešama studēšana. Tas ir pamatu pamats – garīgā sfēra. Kad mēs kļūstam gatavi tam, mēs pievelkam attiecīgos cilvēkus, saredzam attiecīgas iespējas, tas jau notiek dabiski, kaut gan cena jebkurā gadījumā ir maksāta. Tas kļūst tā pašsaprotami. Tu kļūsti tas, kādu savu dzīvi pēc tam izveido. Nevis dzīve vai apstākļi tevi padarīja par to, kas tu esi, bet otrādi – tu padarīji sev apstākļus apkārt tādus, arī savu attieksmi pret apstākļiem tādu, kāds tu pats izaugi, un tad tu radīji apkārt ap sevi attiecīgu vidi. Arī tas, kā tu pats jūties. Lai es darītu visu, lai tu būtu laimīgs, man pirmkārt ir jādara viss, lai es pats būtu laimīgs. Jo ko nelaimīgs cilvēks var dot tam cilvēkam, kurš grib būt laimīgs? Šeit nav runa par kaut kādiem pārbaudījumiem vai dažādiem apstākļiem, ir svarīgi, kas tu esi. Lai paskaidrotu to, ka ar tevi nekas nenotiek, pirms neesi tam gatavs. Šo ilustrāciju var tieši attiecināt uz principu, ko es šodien mācīšu. Tu nevari dabūt to, kam neesi gatavs, arī tad, ja tev uzdāvina, tu nevari to paturēt, ja neesi tam gatavs. Lai būtu gatavs, tev ir jāaug. Lai tu augtu, jāmaksā cena. Ja tu gribi augt garīgajā sfērā, pirmkārt tas ir Dieva vārds. Bībele, lūgšana, draudze, kalpošana ir pats par sevi, bet pamatu pamats ir Dieva vārds. Un, izejot no garīgās sfēras, protams, ka tas visā mūsu dzīvē dod virzienu, stabilitāti, ka visos tajos virzienos, ko mēs izvēlamies ārpus draudzes kalpošanām, ārpus draudzes pasākumiem un lietām, tur visur ir Dieva vadība un Viņa svētība. Zini, cilvēkam panākumiem ir vajadzīgas četras lietas. Pirmā ir vīzija, otrā – degsme, trešā – disciplīna, kas daudziem nepatīk, un kur daudzi arī apstājas, diemžēl. Zini, kas ir ceturtā? Vīzija ir, degsme ir un disciplīna ir. Vēl viena lieta ir vajadzīga – garīgums. Tieši garīgums kopā ar disciplīnu, ar vīziju, ar vēlmi, ar degsmi var sasniegt jebko. Bet ko tu sasniegsi? Kurā virzienā tu iesi? To nosaka tas, kādā mērā tu pazīsti To, Kas tevi ir radījis, cik lielā mērā tev ir tuvas attiecības ar Viņu. Šeit ir jāstudē Viņš jeb Dieva vārds.

Iesākumā bija Vārds, un Vārds bija pie Dieva, un Vārds bija Dievs. [..] Un Vārds tapa miesa. (Jāņa evaņģēlijs 1:1; 14)

Vārds nav šķirams no paša Dieva. Dieva atklāsme cilvēkiem caur cilvēkiem. Tāpēc prioritāri ir Dieva vārda studijas, un nevis pavirši, bet patiešām izprast kontekstu un darīt to regulāri. Un šī sēkla, mūsos iesēta, audzē mūs garīgi kā personības, kā garīgas personības, kas dod izdošanos un veiksmi visās lietās. Tas notiek dabiski. Sauc to par lūgšanu vai par apliecināšanu, viss notiek tad, kad esi tam gatavs. Tas viss notiek dabiski. Viss notiek savā laikā tad, kad tu pats esi tam gatavs. Tas ir ļoti interesanti, kā ir iekārtots cilvēks, kā ir iekārtotas viņa smadzenes un visa šī garīgā sfēra. Mēs doktora Jongi Čo grāmatās lasām par ceturto dimensiju, es nedomāju, ka vispār kādreiz kāds zinātnieks spēs izpētīt visu to, kas ir saistīts ar ceturto dimensiju. Ir pamatlietas, kas ir absolūti skaidras – ir jāinvestē sevī. Garīgie principi. Tie ir elementāri un ļoti skaidri. Tie ir jāmācās, tie ir jāapliecina, par tiem ir jālūdz. Viens no svarīgākajiem punktiem ir būt attiecīgu cilvēku vidē. Priekš garīgās pasaules, priekš garīgās vides tā ir draudze. Un runa ir arī par to, kādā draudzē cilvēkam būt, ja ir jāizvēlas. Tad viennozīmīgi spēcīgā draudzē, jo tikai spēcīga draudze spēj radīt spēcīgu produktu jeb cilvēku. Tāpat kā bioloģiski spēcīgi, normāli, jaunībā stipri un veseli vecāki spēj radīt stiprus un spēcīgus bērnus, Dievs to dara, tas patiesībā ir brīnums, kā viss ir iekārtots. Jaunībā intelekts vēl nav tik izteikts, nav kaut kādas lietas iemācītas, cilvēki vēl kaut ko nav sapratuši, nav vēl tādas pieredzes. Protams, jau lielākā vecumā, tad vecāki var dot vairāk intelektuālas un garīgas lietas, vairāk izprot audzināšanu, bet priekš tam ir arī vecmammas un vectēvi. Tikai tāds vesels organisms rada tādus veselus cilvēkus, tāpēc arī, ja ir runa par draudzes izvēli, protams, jo sabiedrībā ietekmīgāka draudze, jo tu pats esi ietekmīgāks. Jo vairāk resursus mēs varam iegūt ārpus pasaules, ka mēs veicam ietekmi uz sabiedrību, un ka mēs no sabiedrības varam ņemt arī kaut kādas lietas priekš sevis. Jo lielāki un ietekmīgāki mēs esam, jo pilnvērtīgāks šajā vidē var būt cilvēks. To vara attiecināt, piemēram, arī uz izglītības sistēmu vai armiju. Vide, kurā tu atrodies, tai ir jābūt tādai videi, kas spēj no tevis kaut ko izveidot. Tāpat arī komandās, sporta vai hokeja – visi ir čempioni, visi ir uzvarētāji – arī tie, kas sēdēja rezervē, jo viņi ir čempionu komandā. Tu esi brīnišķīgā vietā pareizā vietā un pareizā laikā. Gribi augt garīgi? Nepieciešama attiecīga vide. Pirmkārt Dieva vārds. Attiecīgā laikā, attiecīgā brīdī, kad tu būsi izaudzis līdz tiem saviem sapņiem, ja tev tādi būs, tu tos realizēsi. Tas vairs nebūs tik nesasniedzami un tik grūti, kā sākotnēji tev iespējams bija licies, ka tas ir kaut kas tāls un nesasniedzams. Jāsāk spert mazos solīšus tajā virzienā.

Mēs šeit esam spēcīga draudze – mēs esam laba draudze. Patiešām esam ietekmīga draudze, ļoti ietekmīga draudze. Mēs esam ļoti dzīva draudze. Mēs esam paņēmuši visu labāko no tā, cik mēs esam spējuši saredzēt, no dažādām draudzēm, dažādām mācībām pieredzi. Visu, ko mēs esam spējuši, esam adaptējuši. Ja tu, piemēram, uzdosi jautājumu mākslīgajam intelektam, kāds ir lielo draudžu trūkums, tad ir tikai viens. Pārējie ir tikai plusi: daudzveidība, plaša pazīšanās, ietekme, spēcīgas programmas, kur cilvēks patiešām var augt, un kas viņam ir labāk. Bet ir viens mīnuss – cilvēka anonimitāte jeb tas, ka cilvēks lielā draudzē paliek maz ievērots, anonīms, lielā draudzē cilvēku nepamana. Bet mēs to esam atrisinājuši pašā saknē – mums ir mazās grupas. Tādēļ šis mīnuss vispār neattiecas uz mūsu draudzi. Paliek tikai viens šķērslis – birokrātija. Jo lielākās organizācijās ir lielāka birokrātija. Tur nu neko nevar darīt. Jā, ir birokrātija, bet ar birokrātiju ir jācīnās. Tā ir arī jāoptimizē, ir jābūt elastīgam un tajā virzienā ir jāstrādā. Es pie mums lielu birokrātiju īpaši nejūtu. Mums viss ir diezgan plūstoši, jo ir kārtība un disciplīna. Mācekļi nāca pie Jēzus un teica:

Jānis Viņam sacīja: “Mācītāj, mēs kādu redzējām Tavā Vārdā izdzenam ļaunus garus. Tas neturas pie mums, un mēs tam to esam lieguši, tāpēc ka tas neturas pie mums.” Bet Jēzus sacīja: “Neliedziet viņam, jo neviens nedara brīnumu Manā Vārdā, kas tūdaļ par Mani varētu runāt ļaunu. Jo, kas nav pret mums, tas ir ar mums.” (Marka evaņģēlijs 9:38-40)

Tātad Jēzus atzina, ka ir dažādi novirzieni – mazas draudzes, lielas draudzes, lai katrs savam līmenim atrod savu vietu. Ja grib, piemēram, tādu bezatbildīgu vidi, kur nav nekādas disciplīnas, ne par ko nav jāatbild, kur, tādā gadījumā, arī nav iespējas garīgi normāli, intensīvi augt, bet tā ir cilvēka izvēle. Un tas nav nekāds nopēlums, tā ir cilvēka izvēle, viņš tā vēlas. Jo Jēzus teica: nav nekādu problēmu, ir daudz dažādu draudžu – ir piecu cilvēku, piecsimt cilvēku draudzes, ir dažādi novirzieni ar dažādiem piesitieniem, ar skaļu vai klusu mūziku, dažādas atšķirības kultūras ziņā. Neliedziet tam būt! Tas arī ir Dieva, tas arī ir mūsu, tā arī ir draudze. Bet mēs paši izvēlamies, kur mēs sevi ieliekam. Jo tas, kur mēs sevi ieliekam, ir līdzīgi, kad akvārijā ieliek mazu haizivi. Tā aug līdz tiem apmēriem, cik ir liels akvārijs. Ja šo haizivi palaistu plašos ūdeņos, tā augtu par mega lielu zivi. Tāpat tas ir par vidi, kur tad tu sevi esi ielicis. Bet pamatu pamats, vēlreiz atkārtoju, ir Dieva vārds. Tā ir investīcija sevī. Un, runājot par vidi, par draudzi, tā ir vide, ko tu uzsūc. Šodien šo jautājumu uzdevu matemātiķiem – viņiem bija ļoti grūti atbildēt ar konkrētu piemēru vai formulu. Viena lieta ir gudri zināt skolā, otra lieta ir tagad kaut ko no galvas pateikt. Pasaki, kas ir nemainīgs lielums, un arī konkrētu formulu. Ir tāds jēdziens kā “nemainīgs lielums” matemātikā. Un droši vien, ka neviens nevar pateikt. Lūk, tā ir ar to izglītību. Nekāda izglītība neko nenosaka. Zini, kas visu nosaka? Ietekme! Un ietekmi rada nevis tikai zināšanas, bet tas, kā šīs zināšanas, kas ir atbilstošas Dieva Vārdam, mājo tevī. Ka tu esi izaudzis kā personība ieradumos, garā, tu esi tas, kurš brīvi pievelk visu to, kas ir nepieciešams. Attiecīgā laikā, kad tu izaudz līdz noteiktam līmenim, tas sanāk brīvi. Āmen, mīļais draugs! Ietekme ir svarīga, un to rada tavs iekšējais cilvēks – cik tu audz, nevis tas, vai tava partija, vai tava draudze ir lielāka vai mazāka, vai tava ģimene ir lielāka vai mazāka, ietekmīgāka vai zinošāka, vai izglītotāka – ne tas to nosaka. To visu stūrē un vada tie, kas ir izauguši līdz tādam līmenim, kas spēj visus šos procesus ietekmēt. Mēs ietekmējam, bet tikai kopā, pa vienam mēs to nevaram izdarīt. Viss sākas ar katra cilvēka personīgo izaugsmi.

Tev ir nepieciešama investīcija sevī, tu vari ļoti ērti iekārtoties gultnes dibenā, taču cilvēki min, ka viņi ir pacēlušies virs ūdens. Tajā dienā, kad tu iepazini Jēzu, tas tiešām tā bija, ka tu pacēlies, acis atvērās. Saproti, iet laiks un ir kaut kāds progresa minimums, kuram būtu jābūt kristiešu dzīvē, tomēr, ja tā nav, tas, kas kādreiz bija virs ūdens, tad tagad tas ir gultnes dibenā. Cilvēks nav nemainīgs lielums – cilvēks mainās. Nav nekā svarīgāka par investīciju sevī, tas rada ietekmi, ja šī investīcija ir uz Dieva vārda pamatiem, konteksta, intensīvi tevī ielikts, tad tu kļūsi ietekmīgs. Tu vispirms kļūsi par to, kas pēc tam būs tavā dzīvē. Vispirms tu par to kļūsi, nevis otrādi. Arī gultnes dibenā var iekārtoties, viss jau ir labi, domāsi: esmu draudzē, grupiņā, kaut kādā mērā finanšu lietas sakārtoju, varbūt veiksmīgi apprecējos, kopumā viss ir kārtībā, bet redzi, ja mēs mēram, ka mums ir jāaiziet līdz galam, ka šis dzīves ceļš nav tikai līdz kaut kādam līmenim izaugt, tā ir attīstība jeb pilnveidošanās visas dzīves garumā, citādi smadzenes nolietojas. Ja cilvēks fiziski netrenējas, viņš sāk rūsēt, it īpaši cilvēki, kam jau ir pāri 40 gadiem. Ja tev nav fizisko aktivitāšu, tad dzīves ilgums samazinās, viss kas ir dzīvs, kustas. Tas pats attiecas uz smadzenēm, sirdi, tavu iekšējo cilvēku, nepārtraukti ir jāvingrinās un ne tikai intelektuālie vingrinājumi, bet jāaug. Nav iespējams augt, kamēr attiecīgie cilvēki nav no iekšienes izauguši. Mans uzdevums ir darīt visu, lai katrs cilvēks šajā draudzē ir laimīgākais cilvēks pasaulē. Katrs cilvēks izaugtu no iekšienes, un tad tas notiek dabiski un vienkārši. Visās dzīves sfērās jauni līmeņi, sasniegumi, izjūtas, otrā un trešā jaunība sāksies, garīgajā kalpošanā izaugsme. Kailas zināšanas neko nedot, bez pielietojuma un bez tā, ka tas ir nosēdies tevī, ka tas ir tavs dzīvesveids, tu zini, ko tu gribi ar savu kalpošanu izdarīt, ka tu gribi pagodināt Dievu ar savu dzīvi. Svarīgi ir, kāpēc mēs to darām. Ir jāsāk ar sevi, lūk, kāpēc ir jāstudē Bībele. Visi cilvēki mainās, statistika pierāda, ka lielākā daļa cilvēku nav mantojuši savu bagātību, paši to iegūst. Un tie, kas manto, nevar to paturēt, ja līdz tam neizaug. Tāpat arī kalpošanā, nevar būt laimīgāki cilvēki, ja tu pats neesi vairāk izaudzis. Nesamierinies ar to, kas ir šodien. Mums vienmēr ir jābūt kustībā, ir sabats, septītā diena, laiks atpūsties un tad tālāk atkal darbojies, uzlādē baterijas. Paskaties, kā Jēzus un mācekļi dzīvoja, no tā ir jāmācās.

Daudzi cilvēki, kas ir ar mani no paša sākuma, brīnās, kādi mēs esam šodien. Kādas bija mūsu smadzenes, ieradumi, domāšanas veids, ka Dievs visu dos, metīs, dedzinās, tāda bija tā domāšana un nekas nenotika, līdz mēs nebijām gatavi šodienai, kamēr paši nekļuvām gatavi. Es iegāju politikā, mēs aktīvi darbojamies šajā virzienā. Bet ja paskatīsies manus iepriekšējos sprediķus, pirms desmit gadiem jau runāju par politiku, kas apvienota ar garīgajām lietām, Ukrainas karu es prognozēju, lielā mērā daudz kas tika prognozēts. Kāpēc? Tāpēc ka, studējot Bībeli, ir ļoti viegli orientēties un saprast, kas būs. Ir zinātniska Maslova teorija. Šai teorijai ir kritika, kopumā visam ir kritika, bet tas neatceļ šo būtību, ka tas tā ir. Šis ir nedaudz citādākā hierarhijā, tas varbūt individuāli kaut kādām cilvēku grupām, bet pašu būtību tas nemaina. Pagājušā gadsimta četrdesmitajos gados Ābrahams Maslovs, zinātnieks, psihologs, radīja teoriju. Hierarhija un teorija ir par cilvēka izaugsmi, ka ir jāiziet cauri pakāpēm, sākot no zemākās pakāpes līdz augstākajai, lai cilvēki varētu realizēt savu potenciālu. Mēs visi gribam realizēt savu potenciālu, ne tikai garīgo, dzīvē realizēt to, ko mūsos Dievs ir ielicis. Šī teorija skan tā, ka tikai piektajā pakāpē cilvēks sāk pašrealizēties. Pirmā pakāpe – fizioloģiskās vajadzības, tas nozīmē, ka cilvēks ir paēdis, padzēris ūdeni, ir jumts virs galvas, kamēr nav fizioloģiskās vajadzības apmierinātas, nevar būt garīgās izaugsmes, pēc šīs teorijas. Nākamā ir drošība, kad tev jābūt drošībā no ienaidniekiem, valsts mērogā bez drošības nav nemaz investīciju Latvijā, ir daudzi, kas izvairās to darīt, jo esam uz robežas ar Krieviju, potenciāli šeit var izvērsties kara darbība, tā noteikti ir plānā, bet kaut kad. Ja tu gribi uz ilgāku laiku investēt, tad ir jāpadomā, vai to darīt. Vai Latvija var pašrealizēties, kamēr pastāv šāds risks? Tā ir, kā ir, tas ir faktors, var atsevišķi indivīdi, bet kopumā valstī būs traucējumi. Aizsardzība no briesmām, tavas tiesības tiek ievērotas, tu esi drošs par savu nākotni. Pirmais tev ir darbs, tev ir alga, tu esi paēdis, tālāk seko drošība. Trešā pakāpe – sociālās vajadzības. Tev ir grupas atbalsts, mūsu gadījumā draudzes atbalsts, ģimene, draugi, kad tu esi pieņemts, mīlēts. Ceturtā – sociālā atzinība, cilvēks jau kaut ko sasniedz un viņu atzīst, ir kāda ietekme, cilvēks jūtas nozīmīgs. Šie četri etapi ir jāiziet un tad cilvēks var tikai pašrealizēties. Ja mēs to pārvelkam uz kalpošanu, tad par kādu izaugsmi var būt runa? Kad cilvēks nav iemācījies būt finansiāli neatkarīgs, par kādu pašrealizēšanos var būt runa? Viss ir likumsakarīgi. Ja cilvēks nav neko sabiedrībā sasniedzis? Kāpēc tā ir? Cilvēks nav investējis sevī. Investējot sevī, tev nav jāgaida šī piektā pakāpe, tā vairs nav Maslova teorija, bet mana. Dieva vārds saka:

[..] Dzenieties papriekš pēc Dieva valstības [..], tad jums visas šīs lietas taps piemestas. (Mateja evaņģēlijs 6:33)

Bībelē viss ir pateikts, vai ne? Tev ir jāsāk investēt sevī, neskatoties ne uz ko, tad tu sāksi iekšēji augt un tad tev sekos visas pārējās pakāpes, un tad tu nonāksi punktā, kad tu patiešām sevi varēsi realizēt. Tev jānonāk punktā, lai tev ir laiks vispār pašrealizēties. Tev ir jāiziet šie te etapi. Pats Maslovs atzīst, ka tās pakāpes individuāliem cilvēkiem var nedaudz kaut kā apmainīties vietām. Paskaidrošu, lai tu saprastu labāk. Kad piedzimu no augšas, es sāku strādāt algotu darbu. Nu kādu algotu darbu, tas bija tāds bezdarba laiks. Bija divi tūkstošā gada sākums un bija bezdarbs. Es gāju uz bezdarbniekiem un teicu, ka man vienalga, bet kaut kādu darbu vajag. Es zināju, ka Dievs grib, lai es strādāju. Redziet, cik tas ir labi, ka ir ticība Dieva vārdam. Tev pat nav jāsaprot nekāda Maslova teorija, vienkārši dari, kas tur rakstīts, un dzenies pēc Dieva valstības, un, kas nestrādā, tam nebūs ēst. Ej strādāt, tev viss nemaz nav jāsaprot. Tas, kas saprot, tas ir vērtīgāks, bet tur jau ir tā ticība, ka mēs ticam un tādā veidā ievērojam kādas lietas, tad svētība ir garantēta jebkurā gadījumā. Man bija noteikums, man bija savs laiks ar Dievu, man bija savs laiks baznīcai un manai kalpošanai. Un vienkārši bija tā – es strādāšu tikai līdz trijiem, par to vienojos ar priekšnieku konkrētā dienā. Šajā dienā es varu tikai līdz trijiem strādāt. Pienāk tā diena, kad priekšnieka nav, bet ir apakš priekšnieks. Atveda kaut kādas kravas, un viņš teica: “Nē, tev jāiet strādāt.” Zini, ko es darīju? Es vienkārši pagriezos un aizgāju. Es atstāju viņus bēdās. Tur viss bija jāizkrauj, un viņi to nevarēja izdarīt. Man tak tas bija vienalga, es aizgāju prom. Vai tas ir normāli? Īsti nav normāli tā uzvesties, bet es tā darīju. Un tāpēc es no tās zemākās pakāpes varēju pacelties augstāk, lai varētu dot arī jums šodien. Iekšējā jauda. Es realizē savu iekšējo potenciālu tikai tāpēc, ka es regulāri studēju Bībeli. Man bija daudz, daudz lūgšanu, tas bija pa sešām stundām dienā. Bet tādam cilvēkam kā es, ar tādām sabojātām smadzenēm, kas vēl tagad cīnās ar sekām no tā, kā es kādreiz dzīvoju. Man nav bijusi neviena pārdabiska dziedināšana. Viss ir izārstēts normāli pie ārstiem un tā tālāk, bet ir brīnumaini vērot to, ka cilvēks var ar tādām kaitēm dzīvot un nemirt. Un tas gan ir brīnums. Bet nav tā, ka Dievs visu tā paņēma un izdarīja: “Viss, vairāk tev nekā nav.” Tā nekad nav noticis. Tādām lietām vienmēr ir bijusi ārstu palīdzība. Brīnumaini ir tas, ka es varēju tik ilgi staigāt. Ar tādām lietām vispār cilvēki nestaigā, apmēram sešus, septiņus gadus, bet es jau apmēram trīsdesmit gadus ar to staigāju. Es it kā neko nejutu un likās, ka viss ir kārtībā, un tas ir brīnums. Bet tas brīnums slēpjas manā pašizaugsmē, tuvojoties Dievam. Mīļie draugi, par katru cenu ir jāinvestē sevī, jo tā cena, ko tu maksā šodien, lai investētu sevī, ir mazāka, nekā tā cena, kas tev būs jāmaksā pēc tam, ja tu to nedarīsi šodien, jo tavi sapņi izplēnēs, ja tev tādi vispār ir. Arī sievietēm tas pats: “Es apprecēšos ar savu sapņu princi, viņš par mani parūpēsies.” Tev pašam jābūt savas dzīves laimes kalējam. Katrai sievietei ir jābūt spējīgai pašai par sevi parūpēties. Jo es neticu nevienam tādā ziņā, ka es visādus brīnumus apkārt redzu. Mēs dzīvojam tādā sabiedrībā. Atgriežamies pie tā, kā jau es teicu, cilvēks nav nemainīgs lielums. Cilvēks nav nemainīgs lielums, jo viņš mainās. Tas nozīmē, ja viņš ir investējis sevī, ja viņš ir pareizā vidē, kā viņš mainās? Viņš aug pareizā virzienā. Ja viņš to nedara: “Mani tas neietekmē, neietekmē, neietekmē…” Šī sabiedrība un tā vide, kur tu atrodies, gribi vai negribi, tā tevi paņem. Tā ka nepriecājieties: “Mans tur to, mans tur šito.” Ja viņš nav stingri attiecīgā vidē, tu vēl redzēsi “brīnumus”. Un tev pašai jābūt spējīgai par sevi parūpēties. Protams, arī vīriešiem, pirmkārt jau arī par savām sievām, par saviem bērniem. Jebkurā gadījumā sievietei jābūt īpaši stiprai, jo viņai būs jāspēj ar trijiem bērniem par sevi vēl parūpēties. Jā, ar trīs bērniem un vēl strādāt, ja vecais viņu atstās. Un tā notiek. Es neko nevaru garantēt, ko es zinu, kas jums tajās galvās tur ir iekšā. Ja tu neesi stingri garīgajā vidē, ja tu stingri nestudē Bībeli, tu neieguldies sevī. Tu neesi nemainīgs, tu visu laiku mainies, cilvēks visu laiku mainās, pat neapzinoties. Tavas smadzenes visu skanē un visu paņem. Kādā vidē tu atrodies? Viss ir vienkārši, Viņš ir galva un mēs esam Viņa miesa.

Viņš ir Savas miesas, proti, draudzes, galva [..]. (Kolosiešiem vēstule 1:18)

“Es varu nākt un varu nenākt,” tu vari nenākt, tu vari neinvestēt. Lai Dievs tevi svētī, ja var svētīt. Notiek dabiskā atlase. Tu zini, kas ir dabiskā atlase? Darvina teorija. Viņš to bija pieskaņojis citādi, kā tad evolūcija ir notikusi un kā viss ir radies bez Dieva, protams, kā viss ir evolucionējis. Dabiskā atlase ir viens no galvenajiem, noteicošajiem faktoriem, kā viss pilnveidojas. Izdzīvo stiprākais. Bet pašu principu Darvins saprata pareizi. Pirmkārt jāņem vērā Dieva vārds, no kurienes viss ir nācis. Es neesmu par evolūcijas teoriju, es neesmu arī pret pašu to principu, jo šis princips ir nemainīgs, un tas nekad nemainīsies – izdzīvos vienmēr stiprākais. Kas izdzīvos dzīvnieku pasaulē? Stiprākais. Kurš dabūs savu labāko pāri? Stiprākais. Kaķi izplēsīsies, stiprākais uzvarēs un paņems to labāko kaķeni, labāko ģenētiku un dabūs labākos bērnus. Tā ir dabiskā atlase itin visā. Bet cilvēks ir sarežģīta būtne, un viņš nav dzīvnieks, bet šis princips attiecas uz sociālo vidi. Tas princips attiecas arī uz garīgo vidi. Tu vari šeit, šajā pasaulē izdzīvot tikai tad, ja tu esi stiprākais, ja tev ir ietekme. Es teicu par ietekmi. Kādi tur vēl likumi. Likumi ir jāievēro, bet likumi visu nenosaka, jo kāds jau taisa visus šos likumus. Visu nosaka ietekme. Tāpat ir arī garīgajā ietekmē. Mēs dzīvojam ne tikai šajā materiālā, bet arī garīgajā pasaulē. Tev jābūt garīgajā pasaulē ietekmīgam, stabilam, stipram, pārākam. Un tu vari pacelties no “garīgā dibena”. “Mācītājs teica, ka tev jāmainās,” nevis tev jāmainās, bet tev ir jāstudē, tev jāinvestē sevī regulāri. Jā, protams, jāmainās, bet tu nevari to izdarīt bez piepildīšanās ar Dieva Vārdu, Dieva Garu. Lūk, dabiskā atlase īpaši šajā pasaulē, notiek robotizācija un mākslīgais intelekts. Ko tad tu domā, ka te izdzīvosi? Izdzīvos tikai tie, kas spēs pielāgoties, tikai tie, kas spēj mainīties. Pat kara gadījumā izdzīvos tie, kuri būs iekrājuši attiecīgus līdzekļus, lai aizbrauktu prom no šejienes. Vienkāršas lietas.

Zini tādu cilvēku – Muhameds Alī? Tas ir pasaulē slavens bokseris. Viņam ar Formenu bija tās leģendārās cīņas. Viens bija kristietis, bet otrs islāmists, tā kā ļoti interesanti, divu pasauļu cīņa. Lūk, ko saka Muhameds Ali: “Reizēm dzīvē pienāk brīži, kad šķiet, ka viss ir jāmet pie malas un jāatsakās no sapņa. Šādos brīžos ir svarīgi atcerēties, cik daudz jūs iegūsiet, ja turpināsiet virzīties uz priekšu, un cik daudz jūs zaudēsiet, ja padosieties. Panākumu cena vienmēr ir mazāka par neveiksmes cenu.” Panākumu cena vienmēr ir mazāka. Vai mums draudzē panākumus nevajag? Sēžam tikai. Nē, mums vajag panākumus un tev vajag panākumus. Ja es gribu izpildīt savu solījumu un darīt tevi par laimīgāko cilvēku pasaulē, tad tev ir jāiet uz mērķiem, pirmkārt garīgajā kalpošanā, un tad viss pārējais. Jāinvestē sevī.

Iesākumā bija Vārds, un Vārds bija pie Dieva, un Vārds bija Dievs. (Jāņa evaņģēlijs 1:1)

Kristietības pamatu pamatā ir, ka tu un Viņš kļūstat viens. Tas nozīmē, ka Dieva Vārds tevī ir tādā mērā, ka tu esi savienojies kā viens ar Viņu. Jo Bībele saka, ka caur Svēto Garu Viņš ir mūsos, un mēs Viņā.

Kas Viņa baušļus tur, tas paliek Viņā un Viņš tanī, bet no tā mēs noskārstam, ka Viņš paliek mūsos [..]. (1. Jāņa vēstule 3:24)

Un Vārds tapa miesa un mājoja mūsu vidū, un mēs skatījām Viņa godību, tādu godību kā Tēva vienpiedzimušā Dēla pilnu žēlastības un patiesības. (Jāņa evaņģēlijs 1:14)

Iemesli, kāpēc ir jāstudē Bībele.

1) Pirmkārt Dievs un Viņa vārdi nav šķirami, un kristietības pamatu pamats ir, ka mēs ar Dieva vārdu kļūstam viens. Kā tu vari ar Dievu kļūt viens? Intensīvi savienojoties ar Dieva vārdu, zināšanām un praksi.

2) Tāpēc, nolikdami visu netīrību un lielo ļaunprātību, lēnprātībā saņemiet iedēstīto vārdu, kas var izglābt jūsu dvēseles. (Jēkaba vēstule 1:21)

Iegaumējiet: “Var izglābt jūsu dvēseles.” Vai tad es neesmu izglābts? Šodien tu esi izglābts, par rītdienu tu nevari teikt, ka rītdiena pati par sevi parūpēsies. Tev ir jāinvestē sevī, tev jāvelk nost vecais cilvēks un jāvelk virsū jaunais cilvēks. Un to nevar izdarīt pēc norādījumiem: “Tev jāmaina tas, tev jāmaina šitais.” Nē, pašam augot. Mēs nevaram grēcīgo dabu novilkt un tad saņemt Vārdu: “Es iešu uz draudzi, es tā kārtīgi Bībeli lasīšu un investēšu sevī tad, kad es kļūšu tāds vai šāds.” Nē, vispirms tu investēsi sevī, un tad tu kļūsi tas. Viss ir otrādi.

3) [..] Jūs, kas esat atdzimuši ne no iznīcīgas sēklas, bet neiznīcīgas, no dzīvā un paliekamā Dieva vārda. (1. Pētera vēstule 1:23)

Tu esi atdzimis no Dieva vārda, ne no zila gaisa, bet no Dieva vārda, Dieva atklāsme cilvēkiem caur Bībeli, caur cilvēkiem, kas nes šo vēsti. Mēs atdzimstam, un turpinām atjaunoties ik dienas. Tātad jaunpiedzimšana ir vienreizējs notikums, bet pārdzimšana, visa šī svēttapšana, ir regulārs process visa mūža garumā.

Jūs jau esat tīri to vārdu dēļ, ko Es uz jums esmu runājis. (Jāņa evaņģēlijs 15:3)

Tas darbojas tikai tad, ja šie vārdi ir pieņemti.

4) Tātad ticība nāk no sludināšanas [..]. (Romiešiem vēstule 10:17)

Tas nenozīmē, ka tas ir tikai tad, kad tu klausies sprediķi, tas ir tad, kad tu intensīvi piepildi sevi ar Dieva vārdu. No sludināšanas. “Vai, man par maz ticības, kā lai es dabūju ticību?” Lūk, vienkārša recepte – ticība nāk no sludināšanas. Tu klausies Dieva vārdu, lasi to un studē. Es jums mācu Dieva vārdu ļoti praktiski, ļoti padziļināti un pat ar zinātniskiem pamatojumiem. Veselīga zinātne pilnīgi apstiprina Dieva vārdu. Tiem, kam nav garīgā pamata, skaidrs, ka tā pseidozinātne “brauc purvā”. Tādai zinātnei mēs neuzticamies. Pirmkārt uzticies Bībelei un tās principiem. Par visu pārliecinies pats un esi spriestspējīgs – ko tev grib darīt, kāpēc to grib darīt un vai tev to vajag. Tev pašam ir jāsaprot, vai tev to vajag, vai nevajag. Es esmu par to, ka cilvēkam ir brīva izvēle izvēlēties. Nu ko tu vari izvēlēties, kad tev galva ir tukša? Pirmkārt Dieva vārds, lai vispār izšķirtu, kur ir pseidozinātne un kur patiešām ir zinātne. Zinātne, tas ir super. Man arvien vairāk patīk visādas zinātnes lietas, īpaši psiholoģijā un motivācijā. Man ļoti patīk tās lietas. Katru reizi es atklāju: “Wow! Ir tikai tā, un Bībele taču arī visu to saka, un arī zinātne to saka, super!” Ticība nāk no Dieva vārda.

5) Vispirms cilvēks dzīvo no Dieva vārda, un tad arī no maizes.

[..] Cilvēks nedzīvo no maizes vien, bet no ikkatra vārda, kas iziet no Dieva mutes. (Mateja evaņģēlijs 4:4)

Iedomājies? Dzīvība iziet no Dieva vārda. Tā ir dzīvība mūsos. Svētā Gara darbībai mūsos ir Savs mehānisms, kā tas darbojas – no piepildīšanās ar Dieva Vārdu. Tu vari tur ņemties un darīties, cik vēlies. Kamēr nebūs šī pamata, tas viss būs tā ļoti interesanti. Kā jau es teicu, degsme ir ļoti labi, ticība un disciplīna ir ļoti labi, vīzija – ļoti labi, bet visam ir jābūt garīgam pamatam un veselīgam kontekstam. Tev jābūt tā, ka pat sapņos rādās pareizais virziens, kur iet.

Jo Dieva vārds ir dzīvs [..]. (Ebrejiem vēstule 4:12)

Iedomājies? Dieva vārds ir dzīvs. Bībele ir parasta grāmata, ādas vāki, parasti burti, parasts papīrs, bet šis vārds ir dzīvs. Un tā ir patiesība, Viņš ir dzīvs un Viņš dara dzīvu. Šodien ir brīnišķīga un lieliska tēma, kas dara tevi dzīvu šajā pašā brīdī, ja tu to pieņem.

6) Vai jūs nezināt, ka jūs esat Dieva nams un ka Dieva Gars jūsos mājo? (1. Korintiešiem vēstule 3:16)

Tātad piepildīšanās ar Svēto Garu arī ir savs mehānisms – caur vārdu. Ir dažādi notikumi, tādi kā Svētā Gara kristība, aizlūgšanu laikā cilvēks kaut ko var piedzīvot. Ikdienā ir nepieciešams piepildīties, pirmkārt nevis tikai ar emocijām, bet ar Dieva Vārdu, ar pamatu. Draudzē būs laulības šodien, un es teikšu to pašu, ko vienmēr esmu teicis. Un simtprocentīgi tie, kas paši ir sagrāvuši savu laulību, neklausīja to, ko es viņiem teicu. Viņi necēla savu namu, savu ģimeni uz Dieva vārda pamata. Viņi bija gudrāki un paši izdomāja, kas ir labs un kas ir ļauns. Domā, ko tu gribi, bet Dieva vārds ir dzīvs un nemainīgs. Atliek tikai to vai nu dabūt sev iekšā, vai nerespektēt.

Vārdi, ko Es jums runāju, ir Gars un dzīvība. (Jāņa evaņģēlijs 6:63)

Vārdi, ko Jēzus runāja, ir Gars un dzīvība. Draudze, vārdi, ko es tagad runāju ir Gars un dzīvība. Vārdi, ko tu studē Bībelē, ir Gars un dzīvība. Tur ir Gars un dzīvība, un viss pārējais ir pieliekamās lietas. Arī dažādi emocionāli piedzīvojumi, kas ir Bībelē, ko mēs nevaram paņemt nost no Bībeles, kas ir ļoti svarīgi, un Svētā Gara kristība pati par sevi nevar mainīt tavas dzīves virzienu, ja tavs pamats, tava klints, uz kuras stāvi, nav Dieva vārds, tev nevar būt nekādas dzīvības. Tu vari tur runāt mēlēs, ar dāvanām un sapņiem lepoties, ja tev nav šī pamata, patiesībā, tev nav nekāda Gara un nav nekāda virziena.

7) Un Dievs sacīja: “Lai top gaisma.” Un gaisma tapa. (1. Mozus grāmata 1:3)

Dieva vārds materializējas. Dieva vārds tevī kļūst par realitāti. Dieva apsolījumi kļūst par realitāti, kad tu investē sevī. Pirmkārt sevī, lūk, ar ko kristīgā ticība ir kļuvusi īpaša. Tu strādā ar sevi, investē sevī, piepildies ar Dieva Garu, ar Dieva vārdu, un pārējās lietas vienkārši notiek tavā dzīvē. Tas vairs nav ar pārcilvēcisku pārpūli, tu spēj kalnus gāzt. Un pats lielākais akmens esam mēs paši. Pirmkārt ir jātiek ar sevi galā, mēs nevaram pārkāpt raksturam pāri, ir lietas, kuras ir jāizmaina, jo ir kritiskas. Tas nav vienas dienas darbs, ir ar sevi jāstrādā.

8) Bijība Tā Kunga priekšā ir atziņas sākums. (Salamana pamācības 1:7)

Visas gudrības sākums jebkādā sfērā, izglītības, zināšanu, filozofijas, tā ir bijība Tā Kunga priekšā. Garīgais pamats ir Dieva vārds, tas ir jāstudē. Un tu sapratīsi, kas ir labs un kas ir slikts Tā Kunga priekšā un izvairīsies no lāstiem.

9) Dieva vārds dara tevi gudru, un līdz ar gudrību dara tevi tikpat bagātu kā Salamanu.

Bet tu paliec mācībā, ko esi mācījies un par ko esi pārliecinājies; jo tu zini, kas tev to ir mācījuši, un ka tu no mazām dienām zini svētos rakstus, kas spēj padarīt tevi gudru pestīšanai caur ticību Kristū Jēzū. Visi šie raksti ir Dieva iedvesti un ir noderīgi mācībai, vainas pierādīšanai, labošanai, audzināšanai taisnībā, lai Dieva cilvēks būtu pilnīgs, sagatavots katram labam darbam. (2. Timotejam vēstule 3:14-17)

Arī Salamans bija gudrs, un līdz ar to viņš lūdza gudrību, nevis bagātību vai slavu. Gribēja būt līderis, valdīt pār valsti, būt par tādu līderi, kādu Dievs vēlas redzēt. Un līdz ar gudrību Dievs deva viņam visas lietas, un tas viņam bija tik ilgi, kamēr viņš turējās pie Dieva.

10) Jo, ja kāds ir vārda klausītājs un ne darītājs, tas līdzinās vīram, kas savu miesīgo seju aplūko spogulī. Jo viņš sevi aplūko un aiziet un tūlīt aizmirst, kāds viņš bija. (Jēkaba vēstule 1:23-24)

Tad, kad lasi Dieva vārdu, tu iepazīsti Dievu un iepazīsti sevi. Tu skaties uz sevi spogulī. Studējot Dieva vārdu, ir Dieva vārds jāstudē. Kad tu pieej pie spoguļa, aplūko un mainies. Tu iepazīsti Dievu un sevi. Bībeli nevar izlasīt, te nepieciešamas nopietnākas studijas.

11) “ES ESMU pasaules gaisma; kas seko Man, tas patiesi nestaigās tumsībā, bet tam būs dzīvības gaisma.” (Jāņa evaņģēlijs 8:12)

Tas nozīmē, ka, studējot Dieva vārdu, tu saņem Dieva vadību. Lūk, tava Dieva vadība. Tās dīvainās atklāsmes patiesībā visbiežāk nebūs Dieva vadība. Dievs nevar atklāt kaut ko cilvēkam, kurš nav gatavs tam, lai šo atklāsmi saņemtu. Kad esmu izaudzis, tad varu pievilkt pie sevis arī attiecīgus cilvēkus, kuri ir manā līmenī, un tad arī varam kaut ko kopīgu sarunāt. Ja kāds ir augstāks par tevi, tādai slavenībai tu nemaz neinteresē, jo tu esi citā līmenī. Tev pašam ir jākļūst par to, kas tu vēlies kļūt, un tad tu pievelc visu pārējo.

12) “Un jūs atzīsit patiesību, un patiesība darīs jūs brīvus.” (Jāņa evaņģēlijs 8:32)

Vēlies kļūt brīvs? Visvērtīgākais ir, kad cilvēks iepazīst patiesību, kas patiesi dara brīvu. Sāc ar Dieva vārda studijām. Ir laiks nopietnām investīcijām sevī, un tad visas tās lietas, kur tu esi domājis, ka tur šāda veidā būs risinājums, visas tās lietas tev pievilksies. Un tur tu redzēsi brīnumus.

13) Dieva vārds dziedina, tās ir zāles tavai miesai. Patiesa un pilna dziedināšana ir Dieva vārdā.

Mans dēls, ievēro manus vārdus, un lai tava auss nosliecas manai runai pretī. Lai tie neizslīd no tavas apziņas un redzes loka; saglabā tos savā sirdī! Jo tie ir dzīvība tiem, kas tos atrod, un ir zāles visai viņu miesai, kas dziedina. (Salamana pamācības 4:20-22)

Kur ir jāglabā Dieva vārds? Dieva vārds jāglabā sirdī. Jo tie ir dzīvība tiem, kas tos atrod un zāles visai miesai.

Tā Kunga likumi ir pilnīgi un atspirdzina dvēseli. Tā Kunga liecība ir patiesa un vientiesīgos dara gudrus. (Psalms 19:8)

Tu esi laimīgs tad, kad investē sevī Dieva vārdu un Viņa principus.

Tā Kunga pavēles ir taisnas, tās dara sirdi priecīgu, Tā Kunga bauslis ir skaidrs, tas apskaidro acis. (Psalms 19:9)

14) Tā Kunga Vārds ir stipra pils, taisnais dodas turp un top pasargāts. (Salamana pamācības 18:10)

Pasaulē cilvēkiem ir panika, slēdzam visu ciet un nedzīvojam vairs, bet tas, kas piepildās ar Dieva vārdu, ir drošībā.

15) Vieniem viņu spēks ir kara rati, citiem zirgi, bet mēs esam stipri ar Tā Kunga, mūsu Dieva, Vārdu. (Psalms 20:8)

Mēs esam stipri ne ar tankiem, bet Dieva vārdu. Mēs esam stipri – Dieva vārds dara tevi stipru, ar uzvarētāja mentalitāti.

16) “Vai Mans vārds nav kā uguns,” saka Tas Kungs, “un kā veseris, kas sagrauj klintis? (Jeremijas grāmata 23:29)

Ar disciplīnu tu sagrauj klintis, investējot Dieva vārdu sevī.

17) Un Viņš sacīja: “Kam mēs Dieva valstību pielīdzināsim? Jeb kādā līdzībā mēs to tēlosim? Kā sinepju graudiņš, kas zemē sēts, ir mazākais no visām sēklām virs zemes, un, kad tas ir sēts, tad tas augtin aug un top lielāks par visiem dārza augiem un dabū lielus zarus, tā ka putni apakš debess viņa pavēnī var ligzdas taisīt.” Un daudzās tādās līdzībās Viņš uz tiem vārdu runāja, tā ka tie to varēja klausīties. Bet bez līdzībām Viņš uz tiem neko nerunāja; bet Saviem mācekļiem Viņš visu īpaši izskaidroja. (Marka evaņģēlijs 4:30-34)

Saviem mācekļiem īpaši visu izskaidroja. Šogad ir daudz semināru, un būs “50 panākumu principi uz Bībeles pamatiem”. Un tas jums ir vajadzīgs. Kopumā būs 50 šie principi divos gados, būs četras sesijas, katra sesija mēneša garumā sestdienās. Pirmā daļa būs no 24. maija līdz 14. jūnijam. Atceries, ka panākumu cena vienmēr ir mazāka nekā cena par neveiksmi. Bībele skaidri saka, un Pāvils par to runā, ka daudziem ticības laiva ir sadragāta, kaut kas notika cilvēka dzīvē, noklīda kaut kur. Visa atslēga ir – investīcija sevī. Cik daudzi no jums pietiekami lasa Bībeli? Visi principi ir balstīti Dieva vārdā. Esmu pārliecināts, ka pēc vienas sesijas tu jau būsi cits cilvēks. Arī nākamajā gadā būs divas sesijas. Es izlīdu no turienes, kur es biju, tas nav tāpēc, ka mani atrada Dievs, tas bija arī tāpēc, ka apzinājos ka man pats svarīgākais, kam ir jābūt, ir investīcija sevī, tas ir Dieva vārds. Cilvēki, kas spēj paši atrast informāciju, kas paši spēj sevi motivēt, ir tikai zem diviem procentiem, bet tik un tā visiem ir vajadzīgs atbalsts. Ir tādi daži indivīdi, kas paši tiek galā, bet viņu nav daudz. Pamatu pamatā pareizā vide ir katram nepieciešama. Vispirms tu audz un tad veidojas apstākļi un tad tavi sapņi. Cena šodien ir mazāk nekā cena ar neveiksmi pēc tam. Āmen!

Mācītāja Mārča Jencīša sprediķi “17 iemesli, kāpēc ir jāstudē Bībele” pierakstīja un rediģēja draudzes “Kristus Pasaulei” redakcija