14. un 15. jūnijā draudzē „Kristus pasaulei” tika organizēta aptauja.
Klātesošajiem gan Rīgā, gan arī citās Latvijas pilsētās, kur notiek draudzes „Kristus pasaulei” dievkalpojumi, tika izdalītas anketas, kurās bija jānorāda piecas pozitīvās un arī piecas negatīvās lietas, kas patīk vai nepatīk draudzē „Kristus pasaulei”, ieskaitot personālijas. Kopumā pa draudzēm tika izdalītas un aizpildītas 68 anketas, kuru rezultātus izsmeļošā pētījumā apkopojusi Luīze Zveja.

 

„Iegūtos vērtējumus sadalīju piecās jomās, – draudze, mācītājs, svētruna, slavēšana un mājas grupas”, – viņa saka. „Cilvēkiem mūsu draudzē visvairāk patīk mīlestības atmosfēra un brīvība. To savās anketās minējuši 25 cilvēki. Patīk arī tas, ka katrs jūtas mīļi gaidīts un katram ir dota iespēja kalpot ar savu dāvanu. Arī draudzes mācītājs un mājas grupu vadītāji tiek novērtēti. Daudziem patīk tas, ka mūsu mācītājs ir dedzīgs, piepildīts ar Dieva Garu, ar labu humora izjūtu, meklējošs, vēlas redzēt pozitīvus augļus savai kalpošanai, izmaiņas draudzē un cilvēkos. Viņa sludinātā vēsts ir dzīva, trāpīga, interesanta, un pats galvenais – maina dzīves. Patīk arī tas, ka viņš ir ļoti vienkāršs un pieejams. Tāpat daudzi aptaujātie atzīmē, ka viņiem ir ļoti labi līderi mājas grupās. Daudzi norāda jau uz to vien, ka labi, ka vispār ir mājas grupas un uzsver savu garīgo izaugsmi tajās. Par mūsu draudzes slavēšanu cilvēki izsakās, ka ļoti patīkot, jūtama Dieva klātbūtne un svaidījums, novērtē arī to, ka slavēšana nemitīgi attīstās un pilnveidojas”.

 

Bet negatīvais? Paškritika ir ļoti jutīga un delikāta tēma visās draudzēs. Dodot cilvēkiem iespēju paust kritiskas piezīmes, arvien ir bažas, vai tas neizvērtīsies par kurnēšanu? Tomēr draudze nedrīkst pārvērsties arī par totalitāru organizāciju padomju laika stilā, kur viss ir tikai jauki un labi un katra kritika tiek noslāpēta jau iedīglī un neviens nedrīkst izteikties. Mācītājs Mārcis Jencītis anketu dalīšanas laikā saka: „Tu vari brīvi paust savu viedokli, arī negatīvo, tu vari palikt anonīms, vārds un uzvārds nav jāraksta. Mums ir ļoti svarīgs tavs viedoklis, arī kritika, lai mēs varētu labāk kalpot jums!”

 

Jautājums ir arī par to, kā pareizi izvērtēt kritiku, atrast tās objektīvās lietas un trūkumus, kuri patiešām jāmaina, no vienkāršas neapmierinātības ar patiesu nodošanos un kalpošanu Dievam, aizspriedumiem, rūgtuma pret atsevišķiem cilvēkiem. Ja cilvēku tracina tas, ka draudzē māca par ziedojumiem un desmitās tiesas došanu, tas, ka mācītājs liek sasveicināties ar blakus sēdošajiem un pateikt viņiem labu vārdu, vai ka mājas grupas vadītājs interesējas par cilvēka lūgšanu dzīvi, personīgām attiecībām ar Dievu un garīgo izaugsmi, tad tādas pretenzijas gan visticamāk liecina par paša cilvēka garīgām problēmām, remdenību un nevēlēšanos mainīties. Par cik draudzē „Kristus pasaulei” tiek likts uzsvars uz personīgām attiecībām ar Dievu, izmaiņām cilvēka dzīvē un bezkompromisa nodošanos tam Kungam, kalpojot Viņam un līdzcilvēkiem, tad šāda rakstura „pretenzijas” netiks ņemtas vērā. Projekta vadītāja Luīze Zveja saka, ka pozitīvie un kritiskie izteikumi sadalās apmēram uz pusēm. Savukārt no kritiskajiem vērtējumiem par objektīviem var atzīt apmēram pusi. Atklāta kurnēšana, tenkošana, „netīrās veļas mazgāšana” un runāšana sliktu par draudzes mācītāju, vadītājiem un pārējiem brāļiem un māsām paldies Dievam, esot diezgan maz. Kas tad patiesi būtu uzlabojams mūsu draudzē?

 

Diezgan daudzi apmeklētāji aizrāda tādas tīri tehniskas lietas, kā, piemēram, kolonnas, kas traucē saskatīt runātāju, traucējumus apskaņošanā u.c. Pēc anketu datiem var redzēt, ka apmeklētāji pozitīvi izsakās par slavēšanu draudzē un skaņu operatora darbu, norādot, ka sasniegts ievērojams progress, taču norāda arī jomas, kur varētu darīt vēl labāk. Daži vēlas slavēšanu redzēt daudzskaitlīgāku, varētu parādīties arī jauni instrumenti. Vairāki cilvēki uzskata, ka draudzē būtu nepieciešama bērnu kalpošana.

 

Ja vienkārši uzskaitām cilvēku izteikumus un viedokļus, par diskutējamiem var uzskatīt tos, kuri, piemēram, izsakās, ka slavēšana draudzē „Kristus pasaulei” ir par garu un skaļu, vai kuriem nepatīk, ka dievkalpojumu filmē.

 

Pati delikātākā kritika, protams, attiecas uz draudzes mācītājiem, vadītājiem un viņu kalpošanu. Ir ļaudis, kuri uzskata, ka draudzes „Kristus pasaulei” dievkalpojumos tiek aizskartas citas draudzes un konfesijas. Daži vēlas, lai svētrunās vairāk sludinātu par Dieva mīlestību, ne tikai par kristieša pienākumiem un sodu, ja tos nepilda. Attiecībā uz mājas grupām, ir ļaudis, kas uzskata, ka tur valdot „pārāk liela kontrole” un tiek „uzspiesta draudzes mācība par līderību”. Atsevišķi respondenti neizprot, kāpēc mājas grupās svētrunas iztirzājumu gatavo un vada kāds cits, nevis vadītājs. Viņi domā, ka tas faktiski nozīmējot divus vadītājus vienās grupā. Draudzes mācītājs pats akceptējis kritiku un kādā no savām svētrunām uzsvēris, ka Dievs uz viņu runājis, lai viņa runa būtu literārāka.

 

Arī agrāk līderu sapulcēs draudzes mācītājs Mārcis Jencītis ir lūdzis savus kalpotājus izteikt kritiku, tādējādi izsaucot „uguni” uz sevi. Priecē draudzes „Kristus pasaulei” un tās līderu spēja uzklausīt objektīvu kritiku, mainīties un meklēt veidus, kā arvien labāk kalpot Dievam un līdzcilvēkiem. Daudzi atzīmē, ka šī draudze un tās vadītāji un kalpotāji kļuvuši daudz sirsnīgāki un mīļāki. Ticu, ka šī aptauja un tās rezultātu objektīva analīze palīdzēs draudzei kļūt vēl pilnīgākai un iet „no spožuma uz spožumu”.