24. oktobra lūgšanu sapulcē mācītājs dalījās ar vārdu par vispārīgu problēmu šodien draudzē – Manipulāciju ar prioritātēm.
Mums draudzē ir 5 prioritātes:
- Dievs – tas ir laiks ko pavadām ar Dievu;
- Es – pirmkārt, tie ir mani darbi, garīgā izaugsme. Es sekoju sev līdzi, cīnos, lai man būtu svēta dzīve. Šī prioritāte ietver sevī arī vajadzības miesai un dvēselei;
- Ģimene;
- Kalpošana;
- Darbs.
Manipulācija ar šīm 5 prioritātēm ir tad, ja es ignorēju kādu no prioritātēm aizbildinoties ar citu. Es esmu sagatavojis dažus piemērus manipulācijai ar prioritātēm.
Pieņemsim, ka mana sieva būtu stāvoklī. Mēs esam par to runājuši un apsprieduši. Un viņa teica: Ja es dzemdētu sestdienā, kad notiek dievkalpojums, bet es vēlētos, lai tu piedalies dzemdībās. Ko tad?
Tagad iedomājaties, notiek dievkalpojums, mana sieva ir slimnīcā, es sludinu, pēkšņi telefona zvans – mana sieva dzemdē. Es nometu mikrofonu un skrienu prom, lai brauktu uz slimnīcu. Mācītājs Mārcis Jencītis tā nekad nedarīs. Taču, ja mana sieva man iepriekš būs paziņojusi, ka dzemdības notiks sestdien, plkst.14:00, tad es iepriekš sarunāšu kādu citu savā vietā un pats došos uz slimnīcu, jo zinu, ka bez manis viss notiks, kā tas ir plānots.
Ja man paziņos, ka dzemdības paredzētas konferences laikā, tad es palikšu mājās kopā ar sievu.
Es atcelšu 4. prioritāti – kalpošanu, lai pildītu 3. prioritāti – ģimene, tikai tad, ja man iepriekš tiks paziņots un es to būšu ieplānojis. Es nevaru lauzt kādu no prioritātēm! Tās visas ir prioritātes manā dzīvē!
Taču, ja viņa sāktu dzemdēt pārāk bieži, tad es izvēlētos sludināt.
Es nevaru atmest kalpošanu savas ģimenes dēļ. Nav kalpošanas bez ģimenes un ģimenes bez kalpošanas.
Laiks ģimenei vai darbam nenozīmē vairāk laika ģimenei. Prioritātes laika ziņā nemainās! Darbam tu velti 8 stundas katru dienu. Kurš no jums pēc tam vēl velta 8 stundas ģimenei?
Personīgas attiecības ar Dievu. Ja es pavadu ar Dievu 4 stundas katru dienu, tas nenozīmē, ka, piemēram, konferencē esot vairākas dienas vai inkauterā, es to darīšu, bet mājās esot noteikti. Taču, ja inkauteri, konferences, autoserviss, bēres, kāzas un citas lietas notiek pārāk bieži, tad man jāizvēlas personīgas attiecības ar Dievu.
Personīgas attiecības ar Dievu. Ja es lūgtu 8 stundas diennaktī un man neatliktu laika otrajai prioritātei – iztīrīt zobus, normāli saģērbties, sakopties, tad es izvēlos labāk sakopties un samazināt laiku ar Dievu, bet neatceļu to pavisam.
Ģimene vai kalpošana. Tava sieva nekad nemainīsies, ja tu kā ģimenes galva nekalposi ģimenes dēļ, neuzņemsies atbildību un neiemācīsies uzņemties atbildību gan ģimenē, gan kalpošanā.
Kalpošana un darbs. Ja tu sestdienās nes aparatūru, bet tavs priekšnieks, palūdz, lai tu sestdien strādā virsstundas, tad tu vari sarunāt kādu citu kalpošanā un šo sestdienu nostrādāt. Taču, ja tavs priekšnieks sāk tevi izmantot un regulāri pieprasa, lai tu sestdienās, kad tev jākalpo, tu strādā, tad tev jāizvēlas kalpošana.
Ja tevi palūdz kalpot, laikā, kad tev jāstrādā, tad tu vari sarunāt darbā, lai tevi kāds aizstāj. Taču, ja tas sāk notikt pārāk bieži un tu vairs nespēj normāli nopelnīt, tev jāizvēlas darbs. Piemēram, tavs darbs vai kalpošana ir saistīta ar nepārtrauktiem komandējumiem un, ja tas sākt notikt pārāk bieži, tad jāizvēlas Dievs (draudze) un ģimene. Ir jāmaina darbs vai jāsamazina kalpošana vai jāiekārto tā, lai tu vari ceļot kopā ar ģimeni.
Otrā prioritāte pamatā nozīmē tavu garīgo stāvokli, garīgo izaugsmi, kas ir atkarīga no pārējām 4 prioritātēm. Pie otrās prioritātes pieskaitāma arī atpūta.
Ja esmu ieplānojis atpūtu un pēkšņi cilvēks, par kuru esmu lūdzis trīs gadus zvana un saka, ka grib nožēlot grēkus, tad es izvērtēju, cik tas ir nopietni un izlemju braukt pie šī cilvēka vai nē. Taču, ja zvana kāds no mācītājiem un saka, ka vēlas kļūt par G12 draudzi, tad es sarunāju tikšanos, nevis visu pametu, lai steigtos pie šī mācītāja.
Es nevaru ievērot otrās prioritātes sastāvdaļu – atpūtu, ja nedaru pārējās. Es nevaru tikai atpūsties!
Laiks ar sevi ir pilnīgi pietiekams, ja tu uztaisi sev pusdienas un pabaro arī ģimeni. Runājot par bērniem, pilnīgi pietiek ja tu viņu aizved un atved no skolas, arī tas ir kopā pavadīts laiks.
Tad, kad cilvēks grēko, viņš meklē attaisnojumu kādā no prioritātēm.
Tie, kas paziņo, ka kalpošanas dēļ ir pārāk maz laika ģimenei un tādēļ to atmet, parasti, ir kontrolieri, kas uzskata savu otro pusi par īpašumu. Uzskatīt savu otro pusi par īpašumu ir grēks!
Klausies, kopš es ar sievu esmu precējies, ir bijis laiks, kad katrs no mums strādāja pilnas vai pat lielākas slodzes darbu, es kalpoju kā mācītājs un mums ģimenē ienāca divi pusaudži, kuri bija samaitāti un jau tad pīpēja un dzēra, kuriem vajadzēja uzmanību un rūpes, taču nevienam no mums nav ienācis pat prātā sūdzēties, ka pavadām pārāk maz laika kopā.
Jābūt ir visām prioritātēm, jo visas tās ir prioritātes! Jābūt līdzsvaram starp visām 5 prioritātēm! Tev ir jābūt loģiskajai domāšanai, lai spētu izšķirt, kas dotajā situācijā ir svarīgāk!
Marija Graudiņa.